12 maja - 13 maja 2025 r. , poniedziałek - wtorek , Warszawa
Akademia kontrolingu w podmiotach leczniczych
warsztaty dla głównych księgowych i pracowników działów finansowo-księgowych

Trudno podejmować dobre decyzje bez wiarygodnych informacji stanowiących fundament zarządzania. Kontroling to zespół narzędzi pozwalających na generowanie informacji kluczowych dla procesów decyzyjnych. Szkolenie w praktyczny i przystępny sposób prezentuje nowoczesne rozwiązania w zakresie wewnętrznego systemu informacji finansowej, z uwzględnieniem specyfiki działalności leczniczej. Uczestnicy zapoznani zostaną z narzędziami i metodami tworzenia sprawnego kontrolingu w oparciu o potencjał organizacji i cele zarządzania. Przedstawione zostaną praktyczne aspekty wykorzystania rachunku kosztów w generowaniu danych na potrzeby budżetowania jednostki zarówno w płaszczyznach organizacyjnych jak i funkcjonalnych. Omówione zostaną zagadnienia planowania finansowego, budżetowania oraz raportowania w obszarze przychodów, kosztów i wyników. Program szkolenia uzupełnią dobre praktyki dotyczące wdrażania systemu kontrolingu w podmiotach leczniczych.
Program szkolenia
Rachunek kosztów jako podstawa systemu kontrolingowego - wykorzystanie modelu SRK a budowanie modelu własnego
• wyodrębnienie OPK w podmiocie leczniczym na potrzeby SRK i na potrzeby systemu kontrolingowego
• definiowanie kosztów zmiennych i stałych, bezpośrednich i pośrednich oraz ich wpływu na wynik OPK
• nośniki kosztów i rozdzielniki – kiedy warto zastosować uproszczenie, a kiedy liczyć dokładnie?
• poziom dostępności i wykorzystania zasobów
• koszty gotowości a koszty niewykorzystanych zasobów
• kalkulacja kosztu jednostkowego w działalności podstawowej i pomocniczej
• koszty działań/procedur, koszty obiektów/pacjenta
Budżetowanie – jak zbudować efektywny system wewnętrznego budżetowania w podmiocie leczniczym
• metodyka budżetowania
• powiązanie procesu budżetowania z planem finansowym, programem naprawczym, strategią rozwoju
• budżetowanie – od czego zacząć, jakie kategorie budżetować
• ośrodki budżetowania i centra odpowiedzialności a ośrodki powstania kosztów
Raportowanie danych finansowych
• raportowanie danych o przychodach, kosztach i wynikach
• raportowanie w procesie budżetowania
• wskaźniki efektywności finansowej i metody ich pomiaru
Budowanie zespołu kontrolingowego i świadomości organizacyjnej jako podstawowe warunki sukcesu wdrożenia systemu kontrolingowego
Czas i miejsce
Szkolenie odbędzie się w dniach 12 - 13 maja 2025 r. (poniedziałek i wtorek), w sali wykładowej Hotelu Gromada Centrum***, przy Pl. Powstańców Warszawy 2, w Warszawie. Zajęcia rozpoczną się w poniedziałek, 12 maja 2025 r., o godz. 10.00. W poszczególnych dniach zajęcia będą realizowane w następujących godzinach: dzień I – od 10.00 do 17.00, dzień II – od 9.00 do 13.00 o. Istnieje możliwość przyjazdu w przeddzień szkolenia.
Warunki udziału
Cena uczestnictwa jednej osoby w szkoleniu wynosi 1 690 zł netto*. Cena obejmuje wykłady i zajęcia warsztatowe, konsultacje, bogate materiały konferencyjne, przybory do pisania, imienny certyfikat udziału w szkoleniu, poczęstunek w czasie zajęć, lunch. Cena nie obejmuje kosztów zakwaterowania. Warunkiem przyjęcia na listę uczestników jest przesłanie do biura CEM Promotor karty zgłoszenia udziału.
*Do podanej ceny nie doliczamy podatku VAT w przypadku, kiedy uczestnictwo w szkoleniu finansowane jest ze środków publicznych (w rozumieniu przepisów Art. 5. Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Dz. U. nr 157 poz. 1240). W przeciwnym razie do ww. ceny zostanie doliczony podatek VAT w wysokości 23%.
Zgłoszenia uczestnictwa w konferencji dokonywane są na podstawie przesłanej do biura CEM Promotor karty zgłoszenia zamieszczonej poniżej. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 25 kwietnia 2025 r. Karty zgłoszenia prosimy przesyłać w formie elektronicznej, za pomocą strony internetowej www.promotor.poznan.pl bądź na adres e-mail: promotor@promotor.poznan.pl. Opłaty za udział w konferencji będą przyjmowane najpóźniej na 7 dni przed jej rozpoczęciem, na rachunek bankowy CEM Promotor:
Bank PEKAO S.A. I Oddz. w Poznaniu, nr 77 1240 1747 1111 0000 1849 4790. Warunkiem przyjęcia na listę uczestników jest przesłanie karty zgłoszenia. Rezygnacje przyjmowane są tylko w formie pisemnej.
Klikając poniższy przycisk "Pobierz kartę" otworzysz dokument PDF, który zawiera szczegółowe informacje o konferencji, osobach prowadzących zajęcia, warunkach udziału, miejscu i cenach zakwaterowania uczestników. Zawiera także kartę zgłoszenia udziału, którą można przesłać w formie skanu za pośrednictwem poczty e-mail, na adres promotor@promotor.poznan.pl.